Ako získať dotovanú hypotéku?

Všeobecná úverová banka v posledných dňoch vydala tlačovú správu, ktorou potešila mnohých mladých ľudí, ktorí uvažovali o čerpaní hypotéky. Banka už v minulosti ponúkala zvýhodnené hypotéky pre mladých ľudí do 35 rokov. Od apríla 2014 prichádza s novinkou. Limit dotovanej hypotéky zvýšila až o 100 EUR. Nová príjmová hranica platí od apríla 2014 do konca júna 2014.

 

Dotovaná hypotéka

Dotovaná hypotéka je charakteristická tým, že je podporovaná zo strany štátu a banky. Jej hlavnou výhodou je úrokové zvýhodnenie. Toto úrokové zvýhodnenie je záväzné počas prvých piatich rokov od získania hypotéky. Výšku zvýhodnenia úrokovej sadzby stanovuje zákon o štátnom rozpočte. Výška dotovanej úrokovej sadzby sa schvaľuje pravidelne každý kalendárny rok. V súčasnosti jeho výška predstavuje 3 %. V preklade to znamená, že tieto 3 % sú zložené z 2 % podpory zo strany štátu a 1% podpory zo strany banky. Výhodou tejto hypotéky je možnosť, kedykoľvek počas piatich rokov dotácie splatiť akúkoľvek sumu bez poplatkov.

 

Maximálna dotovaná suma

Zvýhodnenú dotáciu na úrokovú sadbu poskytnutej hypotéky je možné získať len do určitej výšky hypotéky. Maximálna suma dotovanej hypotéky predstavuje 50 000 EUR. Zároveň je to maximálna suma, ktorá zodpovedá 70 % hodnoty kúpenej nehnuteľnosti. Všetky finančné prostriedky, ktoré prekračujú túto sumu, sú úročené podľa štandardnej hladiny úrokovej sadzby banky.

 

Znamená to, že ak si niekto zoberie hypotéku na 30 rokov, dokáže vďaka dotácii zo strany banky a štátu ušetriť za päť rokov sumu 5000 EUR.

 

Zvýhodnení záujemcovia

Na zvýhodnenú hypotéku pre mladých ľudí budú mať nárok všetci, ktorí majú do 35 rokov a ich hrubá mesačná mzda spĺňa kritériá VÚB. Hrubá mesačná mzda záujemcov môže predstavovať až 1153,10 EUR. Tento krok banka podnikla po tom, čo štatistický úrad zverejnili údaj o zvýšení hrubej mzdy na 887 EUR. Mzda 887 EUR predstavuje 1,3 násobok priemernej mzdy. To spôsobilo uvoľnenie podmienok na hypotéku pre mladých o 100 EUR. Do apríla 2014 bola hladina na dotáciu zvýhodnených hypoték do 1043,90 EUR. Príjmová hranica sa posudzuje za kalendárny rok. Hypotéku teda získajú aj tí, ktorí majú v súčasnosti vyššiu mzdu ako je povolený  limit na dotovanú hypotéku.

 

V prípade, ak má o tento typ hypotéky záujem manželský pár, posudzuje sa ich spoločný príjem. Hranica na získanie hypotéky predstavuje dvojnásobok, teda 2306, 20 EUR. Pri narodení dieťaťa si môžu záujemcovia na dva roky odložiť splácanie istiny alebo splátky znížiť o polovicu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:2, priemer: 4,50 z 5)
Loading...