Pôžičky na ruku alebo radšej na účet?

Rok 2014 prináša množstvo zmien v poskytovaní finančných prostriedkov a bankovom sektore celkovo. Či už nové výhodné úrokové sadzby alebo legislatívne zmeny, ktoré pozitívne (pre klienta) zasahujú do podnikania nebankových subjektov.

 

Sprísnené podnikanie nebankových subjektov

Prichádzajúca novela Občianskeho zákonníka prináša množstvo zmien, ktoré budú chrániť záujmy občanov a klientov nebankových spoločností pred poškodením. Novela Občianskeho zákonníka by v roku 2014 mala výrazne eliminovať výskyt neprimerane vysokých úrokových sadzieb. Mala by zabrániť nezákonným exekúciám a  vyplácaniu úverov v hotovostnej podobe.

 

Zmeny v zákone sú až také výrazné, že odborníci upozorňujú, že môže prísť k zániku viacerých nebankových subjektov. Právni zástupcovia viacerých nebankových spoločností sa taktiež zhodujú v tom, že dochádza k obmedzovaniu ich kompetencií. Sťažujú sa, že ľuďom, ktorí nemajú zriadený bankový účet nebudú môcť po novom poskytovať hotovostné pôžičky. Tento typ ľudí tvoril podstatnú časť ich klientely. Títo ľudia nemajú účet jednoducho preto, lebo ich nízke príjmy by neutiahli platbu bankových poplatkov a priznajme si, že je možné že ich účty by boli kvôli exekučným konaniam zmrazené.

 

Novela prináša aj ďalšie pozitívne zmeny. Vláda určí strop ročných úrokových sadzieb, vďaka ktorým sa znížia poplatky nebankových úverov. Veľmi pozitívne je hodnotená aj zmena v oblasti štatutárov. Po novom bude môcť byť štatutárom nebankovej spoločnosti iba taká osoba, ktoré dosiahla vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Nevyhnutnou podmienkou je aj prax z bankovníctva a poisťovníctva v trvaní najmenej 3 roky. Druhá možnosť je, úplné stredoškolské vzdelanie doplnené 7 ročnou praxou z poisťovníctva a bankovníctva.

 

Pozitívom je, že nebankové spoločnosti budú musieť posielať písomnou formou alebo SMS formou upozornenia o nesplácaní poskytnutej čiastky do 15 dní.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:1, priemer: 5,00 z 5)
Loading...