Pôžička od súkromnej osoby – áno alebo nie?

Ak máte záznam v úverovom registry, alebo nemôžete predložiť svoj príjem, len zriedka získate pôžičku z banky alebo z nebankovej inštitúcie. Ak Vám finančne nemôže pomôcť ani rodina a známy, máte ešte možnosť vziať si pôžičku od súkromnej osoby. Tieto súkromné osoby, alebo firmy majú volné finančné prostriedky, a je pre nich omnoho výhodnejšie ich požičať, ako ich odložiť na úročenie v banke. Tu je pár pravidiel, ktorými sa riaďte pri vybavovaní pôžičky od súkromnej osoby :

 

 

1. Vždy si poskytovateľa prekleplnite

Pred tým, ako podpíšete s poskytovateľom pôžičky zmluvu, detailne si ho “preklepnite”. Môžete tak urobiť pomocou internetu – vygooglite si názov firmy, prípadne meno súkromnej osoby. Ak Vám pôžičku poskytuje firma, overte si ju v registry firiem. Ak ste nenašli žiadne záznamy ani informácie, či skúsenosti so súkromnou osobou, vyhľadajte si iného poskytovateľa.

 

2. Zmluva

Ak nerozumiete pojmom v zmluve, nechajte ju prešetriť odborníkom. Často sa stáva, že pri podpise takýchto zmlúv sa môžete doslova upísať na ručenie majetkom, a taktiež môžete pristúpiť na rôzne nevýhodne podmienky. Zmluva by mala byť vždy transparentná, a zrozumiteľná.

 

3. Poplatky

Pri vybavení pôžičky od súkromnej osoby nikdy neplaťte predčasné poplatky, ktoré môžu byť napríklad za sprostredkovanie, a podobne. Nikto od Vás nemôže žiadať peniaze pred tým, ako Vám ich poskytol. Taktiež sa v banke alebo nebankovke nestretnete s žiadaním poplatku ešte pred požičaním finančných prostriedkov.

 

4. Porovnávajte

Vždy pred vybavením takejto pôžičky si vezmite minimálne troch poskytovateľov, a porovnajte si podmienky a úrokové sadzby. Nikdy však nevybavujte pôžičku od poskytovateľa, ktorého kontakt ste našli na nálepke, alebo na malom štvorčeku v novinách. Seriózny poskytovateľ by sa nikdy takouto formou neprezentoval. Vhodné je preto nájsť pôžičku od súkromnej osoby na niektorej z internetových stránok zameraných na inzerciu pôžičiek.

 

Výhody pôžičky od súkromnej osoby :

– vybavíte ju bez dokladovania príjmu
– aj so zápisom v registry
– nemusíte dokladovať účel

 

Nevýhody :

– nepoznáte veriteľa ( takže sa môže jednať o podvodníka )
– často komplikované a nezrozumiteľné zmluvy
– vyššie úrokové sadzby a poplatky

 

 

Záver : Pred vybavením pôžičky od súkromnej osoby vždy vyskúšajte bankové, a následne aj nebankové spoločnosti.
Podmienky sú často krát výhodnejšie, a taktiež jednáte so serióznou spoločnosťou, čo pri pôžičkách od súkromných
osôb nemusí vždy platiť. Vždy si poriadne preštudujte zmluvu, preklepnite poskytovateľa, a porovnajte jednotlivé
ponuky.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:1, priemer: 5,00 z 5)
Loading...