Kreditnou kartou platia najmä vysokoškoláci do 35 rokov

So zaujímavým záverom prichádza v týchto dňoch Zuno banka. Zo štatistických údajov zistila, že priemerným držiteľom kreditnej karty je zvyčajne muž, ktorý je vysokoškolsky vzdelaný. Jeho vek sa zvyčajne pohybuje medzi 26 až 35 rokmi. Zaujímavé je, že až 72 % držiteľov kreditnej karty pracuje v súkromnej sfére. Priemerná suma, ktorú slovenskí klienti zaplatia každý mesiac je zhruba 300 eur. Tieto zaujímavé informácie zistila online Zuno banka vďaka prieskumu, ktorý nedávno uskutočnila.

 

Čo nakupujeme?

Slovenskí zákazníci najčastejšie pomocou kreditnej karty platia nákupy potravín. To znamená, že zo zarobených finančných prostriedkov míňajú na stravu. Oproti západným susedom z Rakúska je to markantný rozdiel. Tí zo svojich plavo míňajú na stravu sotva 20 %. Výdavky na potraviny a nákup iných tovarov tvoria najčastejšiu skupinu, kam Slováci vkladajú svoje zárobky. Za služby utrácajú len minimálne.

 

Druhá najčastejšia platba sa uskutočňuje za nákup pohonných hmôt. Tvorí až 9 % celkového objemu úhrad.

 

Tretie jedlo zaujali platby za reštauračné služby, toto číslo predstavuje 8 %.

 

Platby kartou

Platby karou čoraz stúpajú. Za tento stúpajúci trend môže aj zavedenie bezkontaktných kariet. Priemerná nominálna hodnota bezkontaktných platieb sa pohybovala na úrovni 7,25 eura. I keď prevláda stúpajúci trend používania bezkontaktných platieb, slovenskí zákazníci stále viacej pri platbách v obchodoch debetnú kartu. V online banke Zuno vzrástol počet držiteľov o 38% medziročne. Slováci zaplatili počas prvých mesiacov roka 2014 debetnou kartou až 600 000 krát. Oproti tomu platba kreditnou kartou dosiahla iba 7 % z celkových uskutočnených platieb kartou.

 

Platby klientov s nižšími príjmami

Ako sme spomínali, kreditnú kartu najčastejšie využívajú ľudia, pracujúci v súkromnom sektore. Odborníci tento fakt odôvodňujú výškou príjmu. Tí, ktorí zarábajú menej nevyužívajú v takej miere kreditnú kartu. Slovenskí klienti s nižšími príjmami uprednostňujú kontokorent. V dôsledku nízkych príjmov klienti siahajú čoraz častejšie po povolenom prečerpaní na účte.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(Oznámkuj článok)
Loading...