Pôžička na auto alebo leasing? Čo sa oplatí?

Ak sa momentálne obzeráte po novom aute, či už z rodinných alebo pracovných dôvodov, určite je dôležité riešiť jeho financovanie. Automobil je vyššia finančná položka, a ak sú Vaše úspory nedostačujúce na kúpu, musíte zvážiť
leasing, alebo spotrebný úver – teda pôžičku. Samozrejme môžete finančné prostriedky získať aj pôžičkou od fyzickej osoby a podobne, ale my si dnes ukážeme dve základné možnosti, ako získať peniaze na nové auto.

 

 

Prvá možnosť je leasing

Leasing je viac menej rovnaký ako pôžička. Rozdiel je vo vlastníctve. Ak si vezmete auto na leasing, počas doby splácania auto stále patrí lízingovej spoločnosti, avšak vozíte sa v ňom vy. Ďalšia podmienka leasingu je akontácia.
Je to vlastne suma, ktorú musíte zaplatiť ihneď. Pohybuje sa približne okolo 30% zo sumy majetku. Avšak akontácie postupne upadajú do zabudnutia. Leasing môžme rozdeliť na finančný, a operatívny.

Finančný leasing sa líši od operatívneho taktiež z hladiska vlastníctva. Na konkrétnom príklade, kde si chceme kúpiť auto to môže byť napríklad údržba vozidla, ktorú si hradíme aj vykonávame sami. V prípade auta je to výmena gúm, oprava a servis. Po splatení finančného leasingu si majetok od leasingovej spoločnosti zaz symbolický poplatok odkúpite. Táto čiastka sa pohybuje len v dvojciferných sumách.

Operatívny leasing znamená, že majetok servisuje leasingová spoločnosť. Operatívny leasing je vhodný pre podnikateľov a väčšie firmy, pretože je drahší ako finančný leasing. V prípade že si vezmete operatívny leasing, a po uplynutí doby budete chieť nadalej využívať majetok, obdržíte obratom nový.

 

Výhody leasingu :
– na vybavenie nepotrebujete ručitela
– získať leasing je všeobecne jednoduchšie ako získať pôžičku
– získate aj v prípade zápisu v úverovom registry

 

Nevýhody leasingu :
– auto nemáte vo svojom vlastníctve, teda Vám nepatrí
– akontácia
– v prípade predčasných splátok platíte poplatky

 

Druhá možnosť – spotrebný úver

Pôžičku konkrétne na auto poskytujú len niektoré bankové a nebankové inštitúcie, avšak môžete to vyriešiť  jednoduchou bezúčelovou pôžičkou. Splatnosť takejto pôžičky je bežne 12 až 60 mesiacov. Splatnosť leasingu je podstatne vyššia – a čím dlhšie budete Vaše auto splácať, tým viac zaň v konečnom dôsledku zaplatíte.

 

Výhody pôžičky
– auto je vo Vašom vlastníctve
– možnosť predčasného splatenia bez poplatkov
– bez akontácie

Nevýhody pôžičky
– pri vyšších sumách je potrebný ručiteľ
– sťažené vybavovanie so zápisom v úverovom registry
– množstvo papierovania

Záver : Ak plánujete kúpiť auto, a rozhodujete sa medzi leasingom a úverom, záleží hlavne na tom, či sa chcete v aute voziť, alebo ho vlastniť. Z krátkodobého hľadiskaje výhodnejší finančný leasing, avšak z dlhodobého hľadiska je to práve spotrebnýúver, kde ušetríte viac peňazí, a nepreplatíte až tak vysokú sumu.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:1, priemer: 5,00 z 5)
Loading...