Napožičiavali sme si už takmer 20 miliárd

V januári aktuálneho roka zverejnila Národná banka Slovenska tlačovú správu, ktorá zrejme nikoho neprekvapila. Obsahom tlačovej správy je fakt, že slovenskí klienti si požičali viac ako 20 miliárd EUR. To nie je všetko. Okrem obrovskej zadĺženosti táto suma predstavovala 10 % nárast oproti stavu z minulého roka.

 

 

Hlavne na bývanie

Drvivú väčšinu týchto dlhov tvorili úvery poskytnuté zákazníkom banky na financovanie bývania. Úvery na bývanie poskytnuté klientom za rok 2013 dokopy tvorili čiastku 4,7 miliárd EUR. Znamená to až 29 % nárast oproti úverom na bývanie poskytnutých v roku 2012.

 

To nie je všetko. Tieto úver na bývanie neboli použité priamo na kúpu alebo rekonštrukciu, ale na refinancovanie už čerpaných  nevýhodných úverov na bývanie. Celkový stav úverov na bývanie medziročne vzrástol až o 12 %. Znamená to, že tieto úvery prekročili čiastku 14,9 miliárd EUR.

 

Spotrebné úvery vzrástli

Čerpanie spotrebných úverov taktiež prispeli k nárastu úverovej zadĺženosti slovenského obyvateľstva. Celkový objem poskytnutých spotrebných úverov za rok vzrástol o 12 %, teda o 2,8 miliárd EUR.

 

Odborníci zaznamenali, že k najväčšiemu nárastu hypoték došlo v jarných mesiacoch – v máji a v júni. Iba za tieto dva mesiace banky spolu poskytli klientom balík peňazí vo výške 380 miliónov EUR.

 

Spotrebné úvery zaznamenali najväčší nárast počas jesene. Za mesiace október a november bolo klientom bánk poskytnuté spotrebné úvery vo výške 160 miliónov EUR.

 

Najväčším ťahúňom vo svete úverov sa stala Prima banka. Vďaka poskytovaniu úverov na refinancovanie hypoték dokázala zákazníkom poskytnúť o štyrikrát viac hypoték ako po minulé roky. Vďaka tomuto kroku banka dokázala oproti konkurenčným bankovým domom rásť až štyrikrát rýchlejšie. Svoje pole pôsobnosti v oblasti hypoték rozšírila o 50 %. Portfólio spotrebných úverov vzrástlo oproti roku 2012 až o 44 %. Prima banka v roku 2013 poskytla klientom financie, ktoré prekročili úroveň 500 miliónov EUR.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:1, priemer: 5,00 z 5)
Loading...