Nemáš v peňaženke falošnú bankovku?

Falšovanie eurových bankoviek a mincí sa za uplynulý rok rapídne zvýšilo. Národná banka Slovenska vydala aktuálnu tlačovú správu, kde mapuje presný počet výskytu falšovaných peňazí. Na základe porovnania s falšovaním z minulého roka, sa zistilo, že výskyt falošných peňažných prostriedkov sa zvýšil až o 88 %. Tento alarmujúci stav znepokojil mnohých obchodníkov.

 

Falošné bankovky

V uplynulom roku 2013 na území Slovenskej republiky zadržali orgány činné v trestnom konaní až 2715 kusov falzifikátov eurových bankoviek. Ich hodnota predstavovala neuveriteľných 336 625 EUR. Do peňažného obehu sa nedostali všetky kusy bankoviek. Do obehu sa dostalo 2648 kusov. Ostatné falošné bankovky boli odhalené orgánmi činnými v trestnom konaní ešte pred vstupom do obehu. Vďaka tomuto zásahu neohrozili peňažný obeh.

 

Medzi najviac falšovanými typmi bankoviek prevládala stoeurová bankovka. Falšované 100 eurové bankovky prestavovali 49,1 % podiel zo všetkých falzifikátov. Druhou najčastejšie falšovanou bankovkou bola bankovka v hodnote 50 EUR. Falošné päťdesiateurové bankovky tvorili až 17 %  podiel zo všetkých falošných bankoviek. Treťou najčastejšie falšovanou bankovkou bola bankovka v hodnote 20 EUR. Tá spolu s dvomi spomenutými tvorila až 82 % podiel zo všetky falzifikátov bankoviek vôbec.

Falzifikáty - bankovky graf

 

 

Odborníci sa vyjadrili, že kvalita falošných bankoviek bola pomerne vysoká. Aj to spôsobuje obchodníkom mnohé úskalia. Nie všetky predajne sú vybavené prístrojmi na kontrolu falošných bankoviek. Podvodníci dokážu napodobniť aj mnohé z ochranných prvkov. Vďaka drobným nedokonalostiam sa falošné bankovky darí odhaľovať. Niektoré, menej dokonalé falzifikáty bankoviek je možné odhaliť voľným okom, samozrejme v prípade, že kontrole venujeme dostatok pozornosti.

 Najviac falšovaná bankovka v roku 2013 na Slovensku
100 EUR nie je moc, ale aj pôžička v takejto výške môže pomôcť

 

Odborníci odporúčajú kontrolovať bankovky viacerými spôsobmi. Podozrivé bankovky je potrebné skontrolovať prostredníctvom zraku – teda skontrolujeme farebné prvky a ochranné znaky. Pri vizuálnej kontrole je vhodné bankovku nakloniť v rôznych uhloch, vďaka svetlu sa môžu odhaliť mnohé nedostatky. Taktiež je vhodné bankovku skontrolovať pomocou hmatu, kvalitu papiera, tlač, ryhy a podobne.

 

Falošné mince

Falošných mincí bolo v obehu oproti falošným bankovkám oveľa menej. Na území Slovenska bolo zadržaných 32 487 kusov falzifikátov  mincí. Vďaka rôznym opatreniam sa do hotovostného peňažného obehu dostalo iba 5752 kusov falošných mincí. Avšak v porovnaní s rokom 2012 je toto číslo takmer dvojnásobne. Oproti 3007 kusom z roku 2012 stav z roku 2013 predstavuje 91 % nárast. Najčastejšie falšovanými mincami boli mince v hodnote 2 EUR. Niektoré falošné mince sa dali odhaliť jednoducho. Vďaka vizuálnej a hmatovej kontrole boli jasne viditeľné ryhy a nedokonalosti v oblasti vnútorného kruhu. Pri minciach 2 eurovej hodnoty, je potrebné sledovať aj nápisy na hrane. Pravosť mincí nominálnej hodnoty 1 a 2 EUR sa dajú skontrolovať aj vďaka skúške s priložením magnetu k stredu mincí.

 

Počet falošných mincí

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:1, priemer: 5,00 z 5)
Loading...