Výhodnejšia pôžička ako v banke?

Ak zvažujete, či si požičať peniaze od nebankovej spoločnosti alebo seriózneho bankového domu, musíte zvážiť viacero faktorov. Vo všeobecnosti odborníci jednoznačne odporúčajú zamerať sa na banky, v ojedinelých prípadoch na overené nebankové spoločnosti. Serióznosť bánk spočíva v tom, že overujú bonitu klienta, overujú register úverov, zvyčajne nepožičiavajú finančné prostriedky už zadlženým ľuďom. Zriedkakedy pripravujú pre zákazníkov skryté poplatky a iné nečakané nástrahy.

 

Pre koho sú nebankovky

Avšak ak ste bez práce, na dôchodku alebo máte nedostatočný príjem, u banky asi nepochodíte. Vtedy mnohí ľudia oslovujú nebankové spoločnosti. Na Slovensku je serióznych nebankových spoločností naozaj veľmi málo. Pri nebankovej spoločnosti by ste mali sledovať, či má kamennú pobočku, transparentnú webovú stránku. Je dobré sledovať aj koľko rokov na trhu funguje, či nevedie súdne spory s nespokojnými zákazníkmi a podobne. Ak na trafíte na nebankovú spoločnosť, ktorá nemá ani sídlo a jej kontakt sa vám zdá nedôveryhodný, anonymný, mali by ste sa jej vyhnúť.

 

Sledujte úroky a poplatky

Je dobré porovnať si ročnú úrokovú mieru a vypočítať si, koľko vlastne zaplatíte za úroky. Veľký pozor je potrebné dávať aj na prípadné sankčné poplatky, niektoré nebankové spoločnosti si účtujú poplatky vo výške desiatok eur za zaslanie listu o upomienke, za zmenu splácania mesačnej splátky a podobne. Ak natrafíte na nebankovú spoločnosť, ktorá požičiava finančné prostriedky aj ľuďom bez pravidelného príjmu, je veľmi rizikové žiadať tento typ pôžičky. Peniaze vám pomôžu len dočasne a vy budete zaťažení neúmernými úrokmi.

 

 

Banka vs Nebankovka

Avšak, keďže konkurencia je medzi bankami aj nebankovými spoločnosťami veľká, môže sa stať, že za priaznivých podmienok natrafíte u serióznej nebankovej spoločnosti na výhodnejší úrok ako u klasickej banky. Je preto potrebné, vyhľadať si dostatok informácií a spočítať si všetky náklady, ktoré by boli s pôžičkou, či už z banky alebo nebankovej spoločnosti spojené. A pri podpisovaní zmluvy si ju nezabudnite celú prečítať, najmä text uvedený malým písmom.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/4/4/44955f4c-a573-4cfb-9938-a1522a287886/pozickomania.sk/web/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Comments are closed.

(hlasujúcich:2, priemer: 5,00 z 5)
Loading...